Lastikci – Hakkında

[yasr_visitor_votes size=”large”]
Tuzla, İstanbul ilinin en güneyde bulunan ilçesidir. Türkiye’nin orta derecede kalabalık sözü geçen ilçelerinden biridir. Ek olarak Türkiye’nin en büyük tersaneler bölgesi Tuzla’da bulunmaktadır.

1400 yılında senedirım Bayezid tarafınca Osmanlı topraklarına katıldı. Tuzla’da yaşayan Rumlar, Lozan Anlaşması çerçevesinde Selanik, Kavala ve Drama’dan gelen Türklerle yer değiştirmişlerdir .

1980’lerin sonuna kadar balıkçılık ve çiftçiliğin bir arada sürdürüldüğü Tuzla’da sanayinin gelişmesiyle çiftçilik önemini yitirmiştir. Günümüzde Tuzla, tersanelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Merkezde, İTÜ Denizcilik Fakültesi, Kuzeybatıda çok ünlü bir askeri okul olan Tuzla Piyade Okulu ve Güneyde Tuzla Burnu’nda ise Deniz Harp Okulu bulunmaktadır.

Ayrıca Behiye – Dr. Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi, Tuzla Anadolu Lisesi, Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi, Tuzla Teknik ve Anadolu Lisesi, Sabancı Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Gedik Üniversitesi,

medeniyet Üniversitesi ve Piri Reis Üniversitesi de Tuzla’da bulunmaktadır. Ayrıca Koç Özel Lisesi ve Özel Safran Temel Lisesi de Tuzla’da yer verilmiştir.

Tuzla, İstanbul’un en güneyinde yer alır. Coğrafi konum olarak kuzeyde ve batıda Pendik ilçesi bulunur. Doğusunda Kocaeli’nin Çayırova ilçesi yer alır.

Güneyinde Marmara Denizi bulunur ve 13 km kıyı şeridine haizdir. Deniz seviyesinden yüksekliği, merkezde averaj 25-30 metredir. Güneydeki Tuzla Burnu büyük bir çıkıntı olarak göze çarpar.

Araziler çoğu zaman alçak tepelerle düzlük araziler şeklindedir. Yükseklik Akfırat ve Orhanlı Beldelerinde 250-300 metreyi bulur. En yüksek yer 300 m ile Akfırat’tadır.

Tuzla; Marmara ikliminin etkisi altındadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklığı 15 °C’dir.

Kışın ısı sıfırın altına sık sık olmasa da düşer. Bahar ayları yağışlıdır ve nisan ayından itibaren ısı belirgin bir şekilde yükselir.

1975’ten beri yapılan ölçümlere bakılırsa kış ayları averaj sıcaklığı 6,4 °C-8,5 °C içinde, yaz ayları averaj sıcaklığı ise 22 °C-24,3 °C arasındadır

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hazırlamış olduğu 2008 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) Nüfus Sayımı sonuçlarına bakılırsa Tuzla ilçesinin Toplam Nüfusu 181.658 kişidir.

İstanbul’un 39 ilçesi nüfus sayısı bakımından 2008 yılı verilerine göre incelendiğinde Beşiktaş’tan sonra 32. Sırada yer verilmiştir. Tuzla’yı Arnavutköy izlemektedir.

1936 yılında müstakil belediye olan Tuzla 1951 yılında Kartal İlçesine bağlanmış, 1987 senesinde Pendik İlçesinin kurulması sebebiyle Pendik İlçesine bağlanmıştır

Tuzla, 03.06.1992 tarih ve 21247 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de piyasaya sürülen 27.05.1992 tarih ve 3806 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Pendik İlçesinden ayrılarak Tuzla adı altında müstakil bir ilçe olmuştur.

İlave bilgi

7/24 HizmetEVET
BayilikPetlas
Mobil Lastik HizmetiEVET
Rot Balans HizmetiHAYIR

Yorumlar

Cevap bırakın