Lastikci – Hakkında

Nöbetçi Lastikçi Nedir ?

Nöbetçi Lastikçi

Oynanan bişey. Iki kişi lastiğin içine girer diğerleri atlar zıplar, atlayan ve zıplayanlarla lastiği tutanlar belli periodlarda değişir. Almanlar, ingilizler diye değişik atlama yöntemleri vardır. Yana, yana, ortaya, dışarı..
Ilk ve ortaokul süresince misket oynamaktan sonra en sevdigim oyun ce$idi..
Lastik bilekler, dizler, beller, omuzlar, boyunlara cekilerek oynanir.. Pek eglenceliydi..
Seni oynatmazlarsa makas vasitasiyla lastiklerini kesip oyunlarinin bi sureliginede olsa icine etmekte eglenceliydi..
Oynaycak kimse bulamassan evde iki sandalye vasitasiyla gayette guzel oynayarak zaman gecirirebilirdin.
Ayricana dona filamda takilir… Nöbetçi Lastikçi

Arabalarin uzerinde gittikleri ici gaz dolu disk seklinde cisim.
üçgen ve versiyonları vardı bide..Bi standartı yoktu,birey sayısı arttıkça köşe dolayısıyla kenar sayısı da artardı.Daha basitti, kalabalık oynandıı içinde daha eğlenceliydi almanlara göre.
Hastalik şeklinde bi oyundur bu.Bi baslanir sabahin korunde aksama kadar gider.En kotu vaka lastigin en heyecanli anda kopmasidir.O yuzden her tarafi dugum dugumdur lastigin bacakta iz yapar kimi zaman.Ayrica oynanirken ozel ayakkabi giyilmeli,ayaktan cikmayan ve uzerinde takilacak bi obje bulundurmayan modeller tercih edilmelidir.
Ilköğretim senelerındaki genç kızlar arasındaki en yaygın oyun. Bir buçuk metreden kısa olmayan don lastiği ve n sayıdaki oyuncuyla oynanır. Okul civarındaki kırtasiyeci amcalar, bu güzide,hoplamalı zıplamalı oyunu çıtı pıtı kızlarımız oynayabilsinler diye metrelerce lastiği dükkanlarından noksan etmezler. Lastik oyununun neye dayanarak yapıldığı bilinmeyen bir ayrıma nazaran, alman,türk vb. Millet isimleriyle anılan çeşitleri vardır.1990’lı senelerın adım atarından sonra oyunun gidişatı kontrelden çıkmış ve gelişimi takibe alınamamıştır.
BIrlerle adım atar klasik türk tipi versiyonu. Nöbetçi Lastikçi ayak bileklerindedir. Sonra üçler gelir ki o da diz arkası seviyesine işaret eder. Ha, ikiler de vardır fakat o ingiliz lastiğinde kullanılır genel anlamda. Daha sonra, oyunun en zevkli heyecanlı ve iddialı bölümü olan dörtler gelir. Iyi oynadığını kastetmek üzere canlı diye anılan arkadaşlar burda hünerlerini gösterir, kendine çok güvenmeyenler, bu “canlı”lardan aracı olarak yararlanırlar burda yanmamak için. Dörtler çoktan seçmeli bi bölümdür. Kalça altı, kalça ortası, kalça üstü gibi fetiş isimlerle anılır, bel yada koltukaltı seviyesi de bu seçenekler arasına girer. Gene ingiliz lastiğine mahsus olan bi düzey daha vardır ki, o da havaya kaldırılmış ellerin bilekleri seviyesidir. Tabi orda atlanıp zıplanmaz, kollarla atlanır daha yani. Birinci level bittikten sonra kapalılar adım atar ki, bu çok daha heyecanlıdır. 1ler, 3ler tek bacak kalınlığına getirilmiş, 4ler de ise yan durularak yarım kalça genişliği sağlanmış, ebenin işi zorlaşmıştır. Kapalılardan sonrasında gelen bölüm çok beklenir çünkü kapalılarda genel anlamda çok yanılır ve ebe sürekli değişir. Akabinde biraz daha farklı bi atlama çeşidi olan “çaprazlar” ve kapalıların çaprazları vardır. Daha sonra hareketliler adım atar. Lastiği bacak ve bellerinde tutma görevi gören arkadaşlar sabit durmak yerine sağa sola atlayıp zıplamakta, devamlı bi devinim sergilemektedirler. Eh bu bölümde zaten itinayla her sırası gelen yandırtılır, oyun bitmez. Devam etse hareketlilerin kapalıları, çaprazları falan benzer biçimde kombinasyonlara dönüşecektir. Zaten solunum zili ya da camdan çağıran anne sesi de eninde nihayetinde bu kısır döngüye son noktayı koyacaktır. Lastik atlarken klasik hareket serisi toplam 9 harekettir. 1,2,3,4*, 5*, 6-7-8* ve 9* şeklinde gidişatı vardır.
“dolmuş” tabir edilen versiyonda ise iki zavallı yine lastiği tutmak görevini yerine getirirken, sürü sepet insan sıraya girip, atlayarak geçerler. önce 1 yapılır ve arkadan gelen herkes “1” yapıp yoluna devam eder. Bi de “minibüs” vardır ki, onda da herkes sırayla “1,2,3,4,5,6-7-8, 9.” serisini sıra kendindeyken ve arkadan gelen yokken tamamlar.

İlave bilgi

7/24 HizmetEVET
BayilikPirelli
Mobil Lastik HizmetiEVET
Rot Balans HizmetiHAYIR

Yorumlar

Cevap bırakın