Lastikci – Hakkında

24 Saat Açık Lastikçi

Aksam yediden sonrasında in ve cinlerin bile girmeye cesaret edemeyecegi, bir tarafinda bos bir insaat, karsi tarafinda da mezarlik bulunan calisma mekani. Gidilmesi tavsiye edilmeyecek olan yer…

Bu yapilarin arasindaki sitede oturdugum ve aksamin bir korunde servisten inip o yoldan yusuflayarak yurudugum icin biliyorum.

çocukluğumun geçtiği mekanında dibinde bulunan dostlarımın çoğunun babasının bir dükkan sahip olduğu yer, karbonatlı çayları meşhurdur.

Cep dostu, sıcakkanlı oto mekanikçilerinin mekanı.
Otoyla içeri girer girmez her bir servisten “hölaa” diye önünüze atlarlar; “abi şöyle al”, “abi böyle al”, “abi tam sağ yap” felan derler; emrivakiyle mekanlarına buyur ederler.
Uygulanacak iki seçenek vardır : ya el kol hareketlerini takip edip direksiyonu tam kırarak işaret edilen yazıhaneye bodoslama dalmak veya göze kestirilen bir servis bulana dek öne atlayanların aralarından slalom yaparak idame etmek …
Servis levhalarında tofaş, fiat, renault, opel, volkswagen yazar ama traştır. Burada tofaş aracı bmw servisine bile sokabilin. Defetmezler, gayet güzel bakarlar. Servisler arasında pek rekabet olduğu söylenemez, aksine egzost değiştirme, kaporta boyama, jant düzleme, alarm taktırma, ses tesisati döşeme şeklinde rutin olmayan işlemlerde birbirlerine paslar dururlar.
Mesela; egzost borusunun değişmesi lazımdır. Aracın bulunduğu tamirathanenin ustası “abi ben takmayı biliom da sökmeyi bilmiyom” der, ibrahim usta’nın karşı sokaktaki atölyesini işaret eder. Ibrahim usta da eski parçayı söker fakat takmayı bilmediği için mithat usta’ya geri yollar.
Yahut aracın elektrik aksamında bir sorun kaynaklanır. Karşı opel servisinden, kulağının ardında denetim kalemi taşından elektrikçi necati çağrılır. Necati elide çay bardağıyla gelir, “abi kontağı çevir”, “dörtlüleri yak”, “fren lambalarına dokan”, “parkları şeet” direktifleriyle farların durumunu denetim eder. Sigortalara bakmaz, çünkü oto-elektrikçisi için arabanın elektrik sisteminin kalbi arka farlardır. Necati denetim kalemiyle arka farları kanırtarak çıkarır; duy kısmı gevşeyen lambaları sıkar; farı yeniden yerine oturtur; “tamamdır abi” der; yazıhasinesine geri rotatif. Gerçekten tamamdır, bozulan ön silecekler ve farlar eskisinden iyi çalışmaya başlamışlardır.

24 Saat Açık Lastikçi
Oto sanayii içindeki servislerin derhal hemen hepsi ucuza iş yaptığından “yetkili-mekanik servis”lerin kazığı yiyecek istemeyenlerin ve modifiye meraklısı olanların tercihidir. Zira yetkili servise götürmeye kalkarsın; 2 gmeşhurk araç sırası vardır, anca 3. Gün alırlar. ön konsolun gevşeyen vidasını gösterirsin; “abi bu parça bütündür” derler sıkacakları yerde vidaya dokunmazlar, konsolu değiştirip 300 lira alırlar. “çüşş” dersin “abi işçilik,malum…öküz şeklinde yorulduk” cevabı verirler. Bostancı’da ise vida sıktırma işleminin karşılığı ise genelde “gönülden kopan”dır.
Kilometre bakımlarında her markanın kendi servisinin kaşesi lazım olduğundan, endüstri sitesi içinde ortada bir yerde opel-reno-fiat-vw-toyota özel serviş kaşecileri bulunur.
Bakım işlemleri bitince; yazıhane içindeki en ufak çırak, eline arabanın evrakları verilmek, kıçına da plase tekme kondurulmak suretiyle evrakları mühürletmek üzere bu kaşecilere gönderilir.
Mühürlenmiş evraklar beklenirken ustabaşı yamaca gelir, “çay sölim mi abi” der.
Aracınızla ilgili meydana getirilen her şeyi yerinde gorebileceğiniz sanaii sitelerinden herhangi birisidir yalnız bostancı oto sanaii.. Doğrusu muhabbet şöyle rotatif;

gaza basınca aracın motorundan ”tırrrrrr” diye ses gelmektedır.. Yetkili servise gidilir, satın alan hizmetlerinde çalışan sarı saçlı afet ekspertiz çıkartır ve der ki; ”aracınız babayı almış şole şole parça değiecek şanzuman inecek minimum üç gün işi var”.. ”yok kalsın” denilir ve sanaii ‘nin yolu tutulur.. Tamirhane’nin girişinde sarı saçlı abla yerıne sizi ramazan usta karşılar ”naber lan kerata” der.. Derhal maruzatınızı anlatırsınız fakat ramazan usta daha sizi dinlemeden ”oğlum lift’i hazırlayın, gezici lambayı takının, lastikçi kamilden bizim hava tabancasını alın gelin” şeklinde komutları vermiştir derhal çıraklarına..

Otomobile binilir;
+ şole şu yoldan çık bakayım şimdi
– tamam abı
+ boşa tak gaz ver
+ gazı bırak 3’e at
+ bas gaza…Daha bas.. Debriyaja bas şimdi.
+ motor kulağından geliyor bu ses.. Tamam dön şimdi..

Ramazan usta dakıkasında teşhisi koymuştur.. Servise girmiş olduğu benzer biçimde komutları yağdırmaya adım atmıştır; ”oğlum lift’i kapat krikoyu sür, ali oğlum takımları getirin, geziciı verin*, ali ufak levyeyi getirin evladım” benzer biçimde.. Takribi 35 sanıye sonrasında usta eliyle bir vidayı işaret ederek durumu izah eder;

+bak şimdi senın motor kulağının vıdalarından biri gevşemiş, gevşeyince titreşimden dolayı vida yuvasını yalama yapmış.. Vida da kulağı tutmadığı için motor aşağıya 2 santim kaymış ve akıs’ın üstüne binmiş
-ee usta ne yapıcaz ?
+ben bişey yapmıcam tornacı arif meydana getirecek 🙂
+oğlum motor kulağını sök, yalama vidayla beraber arif abıne git, kulağı bir milim genişletsın ve ona uygun vida yapmış olup gondersin geri derhal
*temam usta
-valla usta sağol 🙂 ellerin dert görmesin 🙂
+oğlum boş durmayın arabanın yağına suyuna bakın, lastiklerin havasına frenlerine bakın stopları farları kontrol edin.. Bi de çay soyleyın
*tamam usta.. Tamam usta..

Işte boyle bi yerdir bostancı oto sanaii.. Iş sona erer butun parçalar geri takılır ve gelinir ücret mevzusuna…
-ramazan usta nedir borcumuz ?
+paran var mı ?
-var usta olurmu ole şey 🙂
+ goster bakiyim 🙂
24 Saat Açık Lastikçi
-yav usta vallaha var yaaa. Utandırma bizi hahaha..
+o zaman sen bı 40 ytl at.. çaylar da şirketten 🙂
-hahaha eyvallah usta sen şu 50yi al helal et
+olmaz.. Helal olmaz..
-çocuklara verırsın abı o süre
+o zaman olur.. Hadi selametle gidin..
-ehehehehe eyvvallah usta eline sıhhat 🙂
hergün akşam saatlerinde dean martin’den that’s amore çalarak gezen beyaz renkte eski bir renault express var burada. Değişik türdeki manyaklara alışmıştım ama her akşam aynı saatte yavaş yavaş endüstri sokaklarında yüksek sesle thats’s amore çalarak gezinmek nedir yahu ?

Dodurmacıymış kendisi, insan arabanın üzerine bi yazı bi işaret koyar.

İlave bilgi

7/24 HizmetEVET
BayilikHankook
Mobil Lastik HizmetiEVET
Rot Balans HizmetiEVET

Yorumlar

Cevap bırakın