Lastikci – Hakkında

Ataşehir Lastikçi 2008 senesinde ilçe statüsüne kavuşmuştur. Güneyinde Maltepe, batısında Kadıköy, kuzeybatısında Üsküdar, kuzeyinde Ümraniye, kuzeydoğusunda Çekmeköy ve doğusunda Sancaktepe ilçelerine komşudur. İlçe 25,84 kilometrekaredir, nüfusu 419.368dir ve sınırları dahilinde toplam 17 mahalle vardır.
5747 Sayılı, Büyükkent Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda değişim Yapılması Hakkında Kanun, 6 Mart 2008’de TBMM’de Kabul edildi. Kanunun ‘İlçe kurulması’ başlığı altındaki 1. Maddesinin 18. Bendinde, Ataşehir İlçesi şöyle tanımlanıyor: “Ekli (16) sayılı listede adları yazılı mahalleler ile mahalle kısımları merkez olmak ve aynı adla bir belediye kurulmak üzere İstanbul İli’nde Ataşehir Lastikçi İlçesi kurulmuştur.” 16 Sayılı listeyle Atakent’e bağlanan mahalleler şöyle sıralanıyor: Üsküdar İlçe Belediyesi’ne bağlı;

– Fetih
– Esatpaşa
– Örnek

Kadıköy İlçe Belediyesi’ne bağlı;
– Yenisahra
– İçerenköy
– İnönü
– Kayışdağı
– Barbaros
– Küçükbakkalköy
– Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi’nin O-4 ve E80 Karayolu’nun güneyinde kalan kısmı Ümraniye İlçe Belediyesi’ne bağlı;
– Yeni Çamlıca

Ataşehir Lastikçi
– Mustafa Kemal Mahallesi’nin O-4 Karayolu’nun güneyinde kalan kısmı
– Namık Kemal Mahallesi’nin O-4 Karayolu’nun güneyinde kalan kısmı
– Samandıra ilk aşama belediyesine bağlı Ferhatpaşa Mahallesi’nin E80 Karayolu’nun ve E80-D100 bağlantı yolunun güneyinde kalan kısmı. Atakent’in Tem Otoyolu’nun kuzeyinde kalan kısmı, kanunun 2. Maddesine gore, Ümraniye İlçesi’ne bağlanırken, bu bölgede bulunan Kadıköy Belediyesi Hayvan Barınağı da Ümraniye sınırlarına katıldı. Boğaziçi Köprüsü’ne giden O-4 bağlantı yolu Atakent İlçesi’nin kuzey sınırını oluştururken, Barbaros Mahallesi sınırlarında kalan finans merkezi onaylı arazi, bu karayolunun kuzeyinde bırakılan tek alan oldu. Kayışdağı ile E80 Otoyolu arasında kalan ve Kartal İlçesi Samandıra Belediyesi sınırlarında bulunan Ferhatpaşa Mahallesi’nin E-80 ve D-100 bağlantı yolu güneyinde kalan kısmı, Atakent’e bağlanırken, Ümraniye İlçe Belediyesi sınırları içindeki Mustafa Kemal Mahallesi’nin O-4 Karayolu altında kalan kısmı da (ortalama dörtte üçü) Atakent’e bağlandı. Gene, Namık Kemal Mahallesi’nin O-4’ün altında minik bir kısmı da Ataşehir’e bağlanan bölgeler arasında.

Göztepe Libadiye Caddesi, Ataşehir Lastikçi ’in batıdan sınırını çizerken, Üsküdar’a bağlı Fetih, Örnek ve Esatpaşa mahalleleri de Atakent’e bağlandı.

İlave bilgi

7/24 HizmetEVET
BayilikHankook
Mobil Lastik HizmetiEVET
Rot Balans HizmetiHAYIR

Yorumlar

Cevap bırakın